The itel Aura 05i from itel was launched on 2023. Price of this mobile is Rs. 5238. This Phone is powered by Unisoc SC9863A processor and this model has 2 GB RAM with 32 GB Internal Memory. itel Aura 05i comes with 4G & 3G connectivity. itel Aura 05i runs on Android 13. It has 5 MP Rear Camera with LED flash along with 2 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this mobile are 1.6 GHz CPU Speed and 720p Display Resolution which are best available in this price range. Along with this, this model also comes with 6.6 inches Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 5238.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Display | 6.6 in |
| Internal Memory | 32 GB |
| Battery | 4000 mAh |
| Camera | 5 MP |
The itel Aura 05i from itel was launched on 2023. This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 5238/- |
| Amazon | 95 | Rs. 5270/- |
This mobile has Android 13. It comes with 4000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
This mobile comes with Color IPS Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1612 pixels. The phone has a screen size of 6.6 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 267 PPI (Pixels per inch).
There is 5 MP Rear Camera in itel Aura 05i with LED Flash and AutoFocus. There is 2 MP Front Camera but without Flash.




There is 1.6 GHz Octa Core Unisoc SC9863A processor running in itel Aura 05i. There is 2 GB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display size of itel Aura 05i?
A. It has display size of 6.6 in.
Q. Does itel Aura 05i support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. When was itel Aura 05i launched?
A. The itel Aura 05i was launched on 2023.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone comes with 4000 mAh.
Q. What is usb type of this model?
A. It has USB-C.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This mobile comes with display resolution of 720 x 1612 pixels.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this model comes with?
A. itel Aura 05i comes with Android 13.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Rear fingerprint sensor.
Q. Which processor powers itel Aura 05i?
A. This Phone is powered by Unisoc SC9863A processor.
| Name | itel Aura 05i |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v13,4000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.6 inches,720 x 1612 pixels,60 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 5 MP Camera,Auto Focus,Flash,720p HD, Video Recording,2 MP Front Camera |
| Technical | Unisoc SC9863A Chipset,1.6 GHz, Octa Core Processor,2 GB RAM,32 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Rear Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |