iKall K525 comes with price of Rs. 6934. . This phone has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. iKall K525 comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 10. This mobile has 8 MP Rear Camera with flash along with 5 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 6934.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.26 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 4000 mAh |
| Camera | 8 MP |
This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 6934/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 6999/- |
| Croma | 80 | Rs. 7054/- |
This mobile comes with Android 10. This mobile comes with 4000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This mobile weighs 300 g.
iKall K525 comes with display resolution of 1014 x 480 pixels. The phone has a screen size of 6.26 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 179 PPI (Pixels per inch).
There is 8 MP Rear Camera in iKall K525 with Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash.




There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is the weight of this phone?
A. This mobile weighs 300 g.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It comes with microUSB.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone comes with 4000 mAh.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This mobile comes with display resolution of 1014 x 480 pixels.
Q. What is display size of iKall K525?
A. This model comes with display size of 6.26 in.
Q. What is aspect ratio of iKall K525?
A. It comes with aspect ratio of 19:9.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It has Android 10.
| Name | iKall K525 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v10,4000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.26 inches,1014 x 480 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 8 MP Camera,Auto Focus,Flash,720p HD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | 1.6 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 64 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |