Samsung released its Samsung Galaxy M56 5G on April 17, 2025. Price of this model is Rs. 23499. The processor in this model is Samsung 1480 and this phone has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. Samsung Galaxy M56 5G runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 12 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 6.74 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 23499. It is also available in 8GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.74 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple |
Samsung released its Samsung Galaxy M56 5G on April 17, 2025. This model is currently available in stores like Amazon, Croma and Croma to purchase, with best price of Rs.23499. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 23499/- |
| Croma | 80 | Rs. 26999/- |
| Croma | 80 | Rs. 26999/- |
This model features Android 15. This phone has 5000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This mobile weighs 180 g and measures 77.3 x 162 x 7.2 mm (height x width x thickness).
It comes with Color Super AMOLED Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2340 pixels. The phone has a screen size of 6.74 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 382 PPI (Pixels per inch).
This model has 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 12 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Digital Zoom up to 10x, Panorama, HDR.





Samsung Galaxy M56 5G is powered by 2.7 GHz Octa Core Samsung 1480 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is price of Samsung Galaxy M56 5G?
A. Currently, Samsung Galaxy M56 5G has best price of Rs.23499.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model comes with 45W Fast Charging.
Q. When was Samsung Galaxy M56 5G launched?
A. On April 17, 2025, Samsung Galaxy M56 5G was launched.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This mobile comes with display resolution of 1080 x 2340 pixels.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Samsung Galaxy M56 5G are 77.3 x 162 x 7.2 mm.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 6.74 in.
Q. What is aspect ratio of Samsung Galaxy M56 5G?
A. This model has aspect ratio of 20:9.
Q. What is the battery size of Samsung Galaxy M56 5G?
A. It has 5000 mAh Li-ion Battery.
| Name | Samsung Galaxy M56 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.74 inches,1080 x 2340 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass Victus+,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,12 MP Front Camera |
| Technical | Exynos 1480 Chipset,2.7 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player |