Huawei released its Huawei Ascend P1 on January, 2012. Price of this phone is Rs. 12400. This mobile runs on Android 4.0. This phone has 8 MP Rear Camera with Dual LED flash along with 1.3 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this mobile are 7.7 mm Thickness and 110 g Weight which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 12400.
| Feature | Value |
| RAM | 1 GB |
|---|---|
| Display | 4.3 in |
| Battery | 1670 mAh |
| Camera | 8 MP |
Huawei released its Huawei Ascend P1 on January, 2012. Huawei Ascend P1 is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 12400/- |
| Amazon | 95 | Rs. 13499/- |
This model comes with Android 4.0. It has 1670 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This phone has Single Sim. This model weighs 110 g and measures 64.8 x 127.4 x 7.7 mm (height x width x thickness).
Huawei Ascend P1 comes with Color Super AMOLED Screen (16M colors Colors) with resolution of 540 x 960 pixels. The phone has a screen size of 4.3 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 256 PPI (Pixels per inch).
This model has 8 MP Rear Camera with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 1.3 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Face detection, Smile detection, Geo tagging.





If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 1 GB RAM.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display resolution of this phone?
A. Huawei Ascend P1 comes with display resolution of 540 x 960 pixels.
Q. What is the weight of Huawei Ascend P1?
A. This model weighs 110 g.
Q. Which operating system Huawei Ascend P1 comes with?
A. Huawei Ascend P1 has Android 4.0.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This phone comes with aspect ratio of 16:9.
Q. What is display size of Huawei Ascend P1?
A. It has display size of 4.3 in.
Q. Does Huawei Ascend P1 has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. When was Huawei Ascend P1 launched?
A. On January, 2012, Huawei Ascend P1 was launched.
Q. What is the battery size of Huawei Ascend P1?
A. It has 1670 mAh Li-ion Battery.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Huawei Ascend P1 are 64.8 x 127.4 x 7.7 mm.
Q. What is usb type of Huawei Ascend P1?
A. It features microUSB-MHL.
| Name | Huawei Ascend P1 |
| General | Single Sim,Android v4.0 (ICS),Ultra Slim,1670 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,4.3 inches,540 x 960 pixels |
| Camera | 8 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,1.3 MP Front Camera |
| Technical | 1.5 GHz, Dual Core Processor,1 GB RAM,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | 3G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,HDMI,DLNA |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |