Asus X553MA-BING-SX526B Notebook comes with price of Rs. 20800. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 4th Gen Intel Pentium Quad Core (4th Gen) N3540 with Intel HD Graphics Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. Along with this, it also comes with 500 GB Hard Drive Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 20800.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Pentium Quad Core (4th Gen) N3540 |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
Asus X553MA-BING-SX526B Notebook is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 20800/- |
| Amazon | 95 | Rs. 21990/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 8.1 . This model comes with 2 cell battery. It weighs 2.2 kg and measures 280 x 250 x 25 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Asus X553MA-BING-SX526B Notebook comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
Asus X553MA-BING-SX526B Notebook is powered by 4th Gen Intel Pentium Quad Core (4th Gen) N3540 processor which is clocked at and has 2 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD Graphics GPU.




There is 500 GB HDD Space available in Asus X553MA-BING-SX526B Notebook with speed of 5400 RPM. There is 2 GB DDR3 RAM in the laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 BASE-T Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This model comes with 500 GB HDD.
Q. Which processor powers Asus X553MA-BING-SX526B Notebook?
A. This Laptop is powered by Intel Pentium Quad Core (4th Gen) N3540 4th Gen processor.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model has Windows 8.1.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is the weight of Asus X553MA-BING-SX526B Notebook?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. What is display type of this model?
A. Asus X553MA-BING-SX526B Notebook comes with HD LED Display display.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR3 2 GB RAM.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 280 x 250 x 25 mm.
| Name | Asus X553MA-BING-SX526B Notebook |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Pentium Quad Core (4th Gen),Quad Core,2 MB Cache,Intel HD Graphics |
| Memory | 2 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |