HP 14-em0241AU Laptop comes with price of Rs. 49490. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen AMD Ryzen 5 with AMD Radeon AMD Graphics Card. HP 14-em0241AU Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 49490.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
This laptop is currently available in stores like Croma to purchase, with best price being Rs.49490. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 49490/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This model has 3 cell battery. It weighs 1.41 kg and measures 325 x 216 x 17 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has micro-edge, Brightness: 250 nits, Color Gamut: 45% NTSC.
The processor in this laptop is 7th Gen AMD Ryzen 5 Along with this, HP 14-em0241AU Laptop has AMD Radeon AMD GPU.
It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Realtek 6 (2x2) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of HP 14-em0241AU Laptop?
A. HP 14-em0241AU Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which GPU powers HP 14-em0241AU Laptop?
A. It comes with AMD Radeon AMD GPU.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of HP 14-em0241AU Laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.49490.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 325 x 216 x 17 mm.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display size of HP 14-em0241AU Laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
| Name | HP 14-em0241AU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon AMD |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |