Ziox Trendy comes with price of Rs. 999. and this mobile has 128 MB RAM with 20 MB Internal Memory. This model has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 999.
| Feature | Value |
| RAM | 128 MB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 20 MB |
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1200/- |
This mobile has 1800 mAh Removable . It has Dual Sim with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
Ziox Trendy comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 0.3 MP Rear Camera.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 128 MB RAM. The phone comes with 20 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is display size of this mobile?
A. This mobile has display size of 2.4 in.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This model comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. This mobile comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This model comes with 1800 mAh.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
| Name | Ziox Trendy |
| General | Dual Sim (Hybrid),1800 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 128 MB RAM,20 MB Inbuilt Memory |