The Vivo Y400 5G from Vivo was launched on August 04, 2025. Price of this model is Rs. 25999. This Phone is powered by Qualcomm 4 Gen2 processor and it has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 25999. This model is also available in 8GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.67 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The Vivo Y400 5G from Vivo was launched on August 04, 2025. This mobile is currently available in stores like Croma and Flipkart to purchase, with best price being Rs.25999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 25999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 28999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 25999/- |
This mobile features Android 15. This phone comes with 6000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 75.31 x 162.29 x 7.9 mm (height x width x thickness) and weighs 197 g.
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.67 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 395 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has Color Gamut: P3 Wide Color Gamut.
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Vivo Y400 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Night, Portrait, Photo, Video, 50 MP, Pano, Documents, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Dual View, Live Photo, Underwater Photography.





There is 2.2 GHz Octa Core Qualcomm 4 Gen2 processor running in Vivo Y400 5G. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display resolution of Vivo Y400 5G?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2400 pixels.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. This model comes with aspect ratio of 20:9.
Q. When was Vivo Y400 5G launched?
A. The Vivo Y400 5G was launched on August 04, 2025.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Vivo Y400 5G has Android 15.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This model has 90W Fast Charging.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 6.67 in.
Q. Which processor powers Vivo Y400 5G?
A. This Phone is powered by Qualcomm 4 Gen2 processor.
Q. What is usb type of Vivo Y400 5G?
A. Vivo Y400 5G features USB-C.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
| Name | Vivo Y400 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.67 inches,1080 x 2400 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 4 Gen2 Chipset,2.2 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |