On September 05, 2022, Vivo launched Vivo Y22 (4GB RAM + 128GB). This mobile comes at a price of Rs. 13499. The processor in this model is MediaTek G70 and this phone has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Vivo Y22 (4GB RAM + 128GB) comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 12. This mobile has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 13499. You can also get this mobile in 4GB+64GB and 6GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.55 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
On September 05, 2022, Vivo launched Vivo Y22 (4GB RAM + 128GB). This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 6479/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 9490/- |
| Amazon | 95 | Rs. 9950/- |
This model has Android 12. This model has 5000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 76.1 x 164.3 x 8.38 mm (height x width x thickness) and weighs 190 g.
This model comes with Color LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1612 pixels. The phone has a screen size of 6.55 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 268 PPI (Pixels per inch).
This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Night, Portrait, Photo, Video, High Resolution, Pano, Live Photo, Slow-Mo, Time-Lapse, Pro, Documents.




Vivo Y22 (4GB RAM + 128GB) is powered by 2 GHz Octa Core MediaTek G70 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which processor powers Vivo Y22 (4GB RAM + 128GB)?
A. It is powered by MediaTek G70 processor.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This mobile weighs 190 g.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. What is display size of this model?
A. This phone has display size of 6.55 in.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this mobile are 76.1 x 164.3 x 8.38 mm.
Q. What is the battery size of Vivo Y22 (4GB RAM + 128GB)?
A. This model has 5000 mAh.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. This model comes with screen to body ratio of ~ 89.67%.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It has Android 12.
Q. Does Vivo Y22 (4GB RAM + 128GB) has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 18W Fast Charge.
| Name | Vivo Y22 (4GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v12,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.55 inches,720 x 1612 pixels,60 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Helio G70 Chipset,2 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |