On July 31st, 2025, Vivo launched Vivo T4R 5G. This model comes at a price of Rs. 22841. The processor in it is MediaTek 7400 and it has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 6.77 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 22841. You can also get this mobile in 8GB+256GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.77 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5700 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
On July 31st, 2025, Vivo launched Vivo T4R 5G. This mobile is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price being Rs.22841. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 22841/- |
| Croma | 80 | Rs. 22999/- |
It features Android 15. This phone comes with 5700 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 76.2 x 163.29 x 7.61 mm (height x width x thickness) and weighs 183.5 g.
It comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1080 x 2392 pixels. The phone has a screen size of 6.77 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 387 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has P3 Wide Color Gamut.
It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Night, Portrait, Photo, Video, Micro Movie, 50MP, Pano, Ultra HD Document, Slo-Mo, Timelapse, Supermoon, Pro Mode, Food, Dual View, Live Photo, Underwater Photography.




Vivo T4R 5G is powered by 2.6 GHz Octa Core MediaTek 7400 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model has 44W Fast Charging.
Q. Does Vivo T4R 5G has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. This mobile has aspect ratio of 20:9.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
Q. What is usb type of Vivo T4R 5G?
A. This model features USB-C.
Q. Which processor powers Vivo T4R 5G?
A. The processor in Vivo T4R 5G is MediaTek 7400.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 5700 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of Vivo T4R 5G?
A. Vivo T4R 5G comes with screen to body ratio of ~ 90.61%.
Q. What is the weight of this phone?
A. This mobile weighs 183.5 g.
| Name | Vivo T4R 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,5700 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.77 inches,1080 x 2392 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 7400 Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |