The Vivo V70 Elite 5G (12GB RAM + 256GB) from Vivo was launched on February 19th, 2026. This model comes at a price of Rs. 59999. It is powered by Qualcomm 8s Gen3 processor and it has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This model has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this model are 7.4 mm Thickness and 187 g Weight which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 59999. You can also get this model in 8GB+256GB and 12GB+512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.59 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
The Vivo V70 Elite 5G (12GB RAM + 256GB) from Vivo was launched on February 19th, 2026. This model is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price being Rs.59999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 59999/- |
| Croma | 80 | Rs. 59999/- |
It features Android 16. This mobile comes with 6500 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 74.33 x 157.52 x 7.4 mm (height x width x thickness) and weighs 187 g.
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1260 x 2750 pixels. The phone has a screen size of 6.59 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 459 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has P3 Wide Color Gamut.
There is 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera in Vivo V70 Elite 5G (12GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Rear main camera: Photo, Portrait, Night, Video, Micro Movie, High resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Stage, Astro, Pro, Snapshot, Food, Underwater Photography, Dual View, Film Camera Rear telephoto camera: Night, Portrait, Photo, Video, Micro Movie, High resolution, Ultra HD Document, Time-lapse, Supermoon, Pro, Snapshot, Film Camera, StageRear ultra wide-angle camera: Photo, Night, Video, Time-lapse, Pro, Underwater Photography.





There is 3 GHz Octa Core Qualcomm 8s Gen3 processor running in Vivo V70 Elite 5G (12GB RAM + 256GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is usb type of this phone?
A. It has USB-C.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model comes with 6500 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of Vivo V70 Elite 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. Vivo V70 Elite 5G (12GB RAM + 256GB) comes with display resolution of 1260 x 2750 pixels.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This phone comes with aspect ratio of 20.5:9.
Q. When was Vivo V70 Elite 5G (12GB RAM + 256GB) launched?
A. On February 19th, 2026, Vivo V70 Elite 5G (12GB RAM + 256GB) was launched.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of Vivo V70 Elite 5G (12GB RAM + 256GB) are 74.33 x 157.52 x 7.4 mm.
Q. What is display size of this phone?
A. Vivo V70 Elite 5G (12GB RAM + 256GB) has display size of 6.59 in.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does Vivo V70 Elite 5G (12GB RAM + 256GB) has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 187 g.
| Name | Vivo V70 Elite 5G (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.59 inches,1260 x 2750 pixels,120 Hz,Schott Xensation Core,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Autofocus |
| Technical | Snapdragon 8s Gen3 Chipset,3 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |