Videocon Z30 Pace comes with price of Rs. 1499. . Videocon Z30 Pace has 256 MB RAM with 512 MB Internal Memory. This phone runs on Android 4.4.2. It has only 2 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlights of this phone are 1 GHz CPU Speed, 3.5 inches Display Size, 320 x 480 px Display Resolution and 2 MP Camera which are best available in this price range. Along with this, this model also has 10 mm Thickness. You can buy this product at Amazon for Rs. 1499.
| Feature | Value |
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Display | 3.5 in |
| Internal Memory | 512 MB |
| Battery | 1250 mAh |
| Camera | 2 MP |
Videocon Z30 Pace is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1499/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1990/- |
This phone comes with Android 4.4.2. It has 1250 mAh Removable . This phone has Dual Sim (Mini SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The phone measures 61.6 x 116 x 10 mm (height x width x thickness).
Videocon Z30 Pace comes with display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 3.5 in It has display density of ~ 165 PPI (Pixels per inch).
There is 2 MP Rear Camera in Videocon Z30 Pace.



There is 256 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 512 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This phone has Android 4.4.2.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This mobile comes with aspect ratio of 3:2.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this model are 61.6 x 116 x 10 mm.
Q. What is display size of Videocon Z30 Pace?
A. Videocon Z30 Pace comes with display size of 3.5 in.
Q. What is the battery size of Videocon Z30 Pace?
A. This mobile comes with 1250 mAh.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
| Name | Videocon Z30 Pace |
| General | Dual Sim,Android v4.4.2 (KitKat),1250 mAh Battery |
| Display | Touch,3.5 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 2 MP Camera |
| Technical | 1 GHz, Dual Core Processor,256 MB RAM,512 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | 3G,WiFi |
| Extra | 3.5mm Headphone Jack |