On April, 2013, Videocon launched Videocon A22. Price of this model is Rs. 2999. This phone runs on Android 2.3.7. This phone has 3 MP Rear Camera without flash and 0.3 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 2999.
| Feature | Value |
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Display | 3.5 in |
| Battery | 1500 mAh |
| Camera | 3 MP |
On April, 2013, Videocon launched Videocon A22. This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 4000/- |
This mobile features Android 2.3.7. This mobile has 1500 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This Phone measures 61.6 x 115.8 x 12.8 mm (height x width x thickness).
It comes with display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 3.5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 165 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 3 MP Rear Camera. There is 0.3 MP Front Camera but without Flash.





If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 256 MB RAM.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. When was Videocon A22 launched?
A. The Videocon A22 was launched on April, 2013.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It features microUSB.
Q. What is display resolution of Videocon A22?
A. Videocon A22 comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of Videocon A22?
A. This mobile has 1500 mAh Li-ion Battery.
Q. Which operating system Videocon A22 comes with?
A. It comes with Android 2.3.7.
Q. What is display size of this phone?
A. Videocon A22 has display size of 3.5 in.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Videocon A22 comes with aspect ratio of 3:2.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Videocon A22 are 61.6 x 115.8 x 12.8 mm.
| Name | Videocon A22 |
| General | Dual Sim,Android v2.3.7 (Gingerbread),1500 mAh Battery |
| Display | Touch,3.5 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 3 MP Camera,Video Recording,0.3 MP Front Camera |
| Technical | 1 GHz Processor,256 MB RAM,Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | 3G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio with Recording,3.5mm Headphone Jack |