Tecno will launch its Tecno Pova 8 5G on July 5, 2026 (Expected). The Expected cost of this mobile is Rs. 17990. . Tecno Pova 8 5G has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Tecno Pova 8 5G comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This mobile has 50 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 6.83 inches Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP Dual |
Tecno will launch its Tecno Pova 8 5G on July 5, 2026 (Expected). This mobile will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.17990. Keep checking us for the latest price updates of this phone.
This phone has Android 16. This model comes with 7000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
This phone comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 1080 x 2460 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 393 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP Dual Rear Camera in Tecno Pova 8 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports AIGC Portrait, Video, AI Cam, Portrait, Super Night, Slow Motion, Dual Video, Vlog, Timelapse, Panorama, Sky Shop, Pro, Documents.
There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. When is Tecno Pova 8 5G going to be launched?
A. The Tecno Pova 8 5G is going to be launched on July 5, 2026 (Expected).
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model comes with 45W.
Q. What is usb type of Tecno Pova 8 5G?
A. This mobile has USB-C.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Android 16.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 6.83 in.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is display resolution of Tecno Pova 8 5G?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2460 pixels.
Q. Does Tecno Pova 8 5G support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
| Name | Tecno Pova 8 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v16,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1080 x 2460 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |