Tecno released its Tecno Pova Curve 2 on February 13, 2026. Price of this phone is Rs. 25499. This Phone is powered by Mediatek 7100 processor. Tecno Pova Curve 2 has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 13 MP Front Camera with Dual LED.
✓ The highlights of this mobile are 6.78 inches Display Size, 1208 x 2644 px Display Resolution and 429 ppi Display PPI which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 25499. This phone is also available in 8GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 8000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
Tecno released its Tecno Pova Curve 2 on February 13, 2026. Tecno Pova Curve 2 is currently available in stores like Amazon and Flipkart to purchase, with best price of Rs.25499. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 25499/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 29999/- |
This model comes with Android 16. It comes with 8000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). It weighs 195 g.
Tecno Pova Curve 2 comes with Color AMOLED Screen (16M Colors) and display resolution of 1208 x 2644 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 429 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Tecno Pova Curve 2 with LED Flash and AutoFocus. There is 13 MP Front Camera with Dual LED Flash. The camera also supports HDR, panorama.




There is 2.4 GHz Octa Core Mediatek 7100 processor running in Tecno Pova Curve 2. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It has Android 16.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 195 g.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is price of Tecno Pova Curve 2?
A. Currently, This model has best price of Rs.25499.
Q. What is display resolution of Tecno Pova Curve 2?
A. This phone comes with display resolution of 1208 x 2644 pixels.
Q. What is display size of Tecno Pova Curve 2?
A. This model comes with display size of 6.78 in.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. When was Tecno Pova Curve 2 launched?
A. On February 13, 2026, Tecno Pova Curve 2 was launched.
| Name | Tecno Pova Curve 2 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,8000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1208 x 2644 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1440p @ 30 fps QHD, Video Recording,13 MP Front Camera with Dual LED Flash |
| Technical | Dimensity 7100 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,Dust Resistant |