Swipe released its Swipe Konnect Star on October, 2016. The Cost of this mobile is Rs. 3400. . This phone has 512 MB RAM with 4 GB Internal Memory. Swipe Konnect Star runs on Android 6.0. This model has 5 MP Rear Camera with LED flash along with 2 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Display | 5 in |
| Internal Memory | 4 GB |
| Battery | 2200 mAh |
| Camera | 5 MP |
Swipe released its Swipe Konnect Star on October, 2016. This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This mobile has Android 6.0. This model comes with 2200 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This phone comes with Color TFT Screen with resolution of 480 x 854 pixels. The phone has a screen size of 5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 196 PPI (Pixels per inch).
There is 5 MP Rear Camera in Swipe Konnect Star with LED Flash. There is 2 MP Front Camera but without Flash.
There is 512 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 4 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It has Android 6.0.
Q. When was Swipe Konnect Star launched?
A. The Swipe Konnect Star was launched on October, 2016.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. No, This mobile doesn't have fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of Swipe Konnect Star?
A. This model comes with 2200 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display size of Swipe Konnect Star?
A. Swipe Konnect Star comes with display size of 5 in.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 480 x 854 pixels.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What is aspect ratio of Swipe Konnect Star?
A. This phone comes with aspect ratio of 16:9.
Q. What is usb type of this model?
A. It has microUSB.
| Name | Swipe Konnect Star |
| General | Dual Sim,Android v6.0 (Marshmallow),2200 mAh Battery |
| Display | Touch,5 inches,480 x 854 pixels |
| Camera | 5 MP Camera,Flash,2 MP Front Camera |
| Technical | 1.2 GHz, Quad Core Processor,512 MB RAM,4 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | 3G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | 3.5mm Headphone Jack |