The Spice MI-514 from Spice was launched on January, 2015. This mobile comes at a price of Rs. 5000. . This mobile has 256 MB RAM with 4 GB Internal Memory. Spice MI-514 runs on Android 4.4. This model has 8 MP Rear Camera with LED flash and 1.3 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 96 g Weight which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 5000.
| Feature | Value |
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Display | 5 in |
| Internal Memory | 4 GB |
| Battery | 2000 mAh |
| Camera | 8 MP |
The Spice MI-514 from Spice was launched on January, 2015. This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 5000/- |
This model has Android 4.4. This model comes with 2000 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This Phone weighs 96 g and measures 73.7 x 145 x 9.8 mm (height x width x thickness).
This model comes with Color LCD Screen with resolution of 480 x 854 pixels. The phone has a screen size of 5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 196 PPI (Pixels per inch).
There is 8 MP Rear Camera in Spice MI-514 with LED Flash. There is 1.3 MP Front Camera but without Flash.





There is 256 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 4 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 96 g.
Q. What is the battery size of Spice MI-514?
A. This model comes with 2000 mAh Li-ion Battery.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It comes with Android 4.4.
Q. What is usb type of this phone?
A. Spice MI-514 features microUSB.
Q. Does Spice MI-514 has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What is display size of this mobile?
A. This phone has display size of 5 in.
Q. What is aspect ratio of Spice MI-514?
A. This mobile comes with aspect ratio of 16:9.
Q. When was Spice MI-514 launched?
A. On January, 2015, Spice MI-514 was launched.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of Spice MI-514?
A. Spice MI-514 comes with display resolution of 480 x 854 pixels.
| Name | Spice MI-514 |
| General | Dual Sim,Android v4.4 (KitKat),2000 mAh Battery |
| Display | Touch,5 inches,480 x 854 pixels |
| Camera | 8 MP Camera,Flash,1.3 MP Front Camera |
| Technical | 1 GHz, Dual Core Processor,256 MB RAM,4 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | 3G,WiFi with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio,3.5mm Headphone Jack |