On September 24, 2026 (Expected), Xiaomi will launch its Xiaomi 17T. This phone might come at a price of Rs. 69999. The processor in it is Mediatek 8500 Ultra. Xiaomi 17T has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This model has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 69999.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.59 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
On September 24, 2026 (Expected), Xiaomi will launch its Xiaomi 17T. Xiaomi 17T will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.69999. Keep checking us for the latest price updates of Xiaomi 17T.
It comes with Android 16. It has 6500 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (eSIM+Nano SIM).
Xiaomi 17T comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1220 x 2712 pixels. The phone has a screen size of 6.59 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 451 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+.
It has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Leica lens, Ultra HDR, HDR, Panorama.
Xiaomi 17T is powered by Octa Core Mediatek 8500 Ultra processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This phone comes with aspect ratio of 20.5:9.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This mobile has 67W Fast Charging.
Q. What is the battery size of Xiaomi 17T?
A. It has 6500 mAh.
Q. Does Xiaomi 17T has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It features USB-C.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Which processor powers Xiaomi 17T?
A. The processor in Xiaomi 17T is Mediatek 8500 Ultra.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 1220 x 2712 pixels.
Q. When is Xiaomi 17T going to be launched?
A. The Xiaomi 17T is going to be launched on September 24, 2026 (Expected).
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 88.5%.
| Name | Xiaomi 17T |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.59 inches,1220 x 2712 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8500 Ultra Chipset,Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |