Spice Mi-415 comes with price of Rs. 4990. This phone runs on Android 2.3. This mobile has 5 MP Rear Camera with LED flash along with 0.3 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| Display | 4 in |
|---|---|
| Battery | 1400 mAh |
| Camera | 5 MP |
This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This mobile has Android 2.3. This model has 1400 mAh Removable . This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This Phone measures 65 x 129 x 11.1 mm (height x width x thickness).
This phone comes with Color TFT Screen (256K colors Colors) and display resolution of 800 x 480 pixels. The phone has a screen size of 4 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 233 PPI (Pixels per inch).
There is 5 MP Rear Camera in Spice Mi-415 with LED Flash and AutoFocus. There is 0.3 MP Front Camera but without Flash.



Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Android 2.3.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this mobile are 65 x 129 x 11.1 mm.
Q. What is display size of this model?
A. This phone has display size of 4 in.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This model has aspect ratio of 5:3.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile has 1400 mAh.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of Spice Mi-415?
A. Spice Mi-415 comes with display resolution of 800 x 480 pixels.
| Name | Spice Mi-415 |
| General | Dual Sim,Android v2.3 (Gingerbread),1400 mAh Battery |
| Display | Touch,4 inches,800 x 480 pixels |
| Camera | 5 MP Camera,Auto Focus,Flash,Video Recording,0.3 MP Front Camera |
| Technical | 800 MHz Processor,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | 3G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |