Snexian Bold 40 comes with price of Rs. 899. and this model has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This model has only 1.3 MP Rear Camera with LED flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 899.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 2500 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 899/- |
| Amazon | 95 | Rs. 999/- |
This model comes with 2500 mAh Non-Removable . It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with display resolution of 176 x 220 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
This model has 1.3 MP Rear Camera with LED Flash.





If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 32 MB RAM. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model comes with 2500 mAh.
Q. What is display size of Snexian Bold 40?
A. This model has display size of 1.8 in.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. Snexian Bold 40 comes with aspect ratio of 5:4.
Q. What is display resolution of Snexian Bold 40?
A. This model comes with display resolution of 176 x 220 pixels.
| Name | Snexian Bold 40 |
| General | Dual Sim,Voice Call,2500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 1.8 inches,176 x 220 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera,Flash |
| Technical | 32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 16 GB |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |