On March 25, 2026, Samsung launched Samsung Galaxy A57 5G. The Cost of this phone is Rs. 56999. The processor in Samsung Galaxy A57 5G is Samsung 1680 and this phone has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Samsung Galaxy A57 5G comes with 4G & 3G connectivity. Samsung Galaxy A57 5G runs on Android 16. This model has 50 MP + 12 MP + 5 MP Triple Rear Camera with LED flash and 12 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 6.9 mm Thickness which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 56999. You can also get this phone in 12GB + 256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 12 MP + 5 MP Triple |
On March 25, 2026, Samsung launched Samsung Galaxy A57 5G.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 56999/- |
This phone comes with Android 16. This phone has 5000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (SIM 1 + SIM 2 / SIM 1 + eSIM / Dual eSIM SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This Phone weighs 179 g and measures 76.8 x 161.5 x 6.9 mm (height x width x thickness).
Samsung Galaxy A57 5G comes with Color Super AMOLED Plus Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2340 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 385 PPI (Pixels per inch). This Samsung phone also has HDR10+.
This phone has 50 MP + 12 MP + 5 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 12 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Digital Zoom up to 10x.
Samsung Galaxy A57 5G is powered by 2.9 GHz Octa Core Samsung 1680 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile has 5000 mAh.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is display resolution of this model?
A. Samsung Galaxy A57 5G comes with display resolution of 1080 x 2340 pixels.
Q. What is usb type of this model?
A. It comes with USB-C.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Samsung Galaxy A57 5G comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What are dimensions of Samsung Galaxy A57 5G?
A. The dimensions of this phone are 76.8 x 161.5 x 6.9 mm.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 179 g.
Q. What is display size of this mobile?
A. Samsung Galaxy A57 5G comes with display size of 6.7 in.
Q. Does Samsung Galaxy A57 5G has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has In Display fingerprint sensor.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This mobile has 45W Fast Charging.
| Name | Samsung Galaxy A57 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2340 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 12 MP + 5 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,12 MP Front Camera |
| Technical | Exynos 1680 Chipset,2.9 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |