On October, 2014, Salora launched Salora KC11. The Cost of this model is Rs. 749. This mobile has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 749.
| Feature | Value |
| Display | 1.8 in |
|---|---|
| Battery | 1200 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
On October, 2014, Salora launched Salora KC11. This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 749/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 999/- |
This mobile comes with 1200 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with Color TFT Screen with resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 114 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 0.3 MP Rear Camera.
Q. What is the battery size of this model?
A. This phone has 1200 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this model?
A. Salora KC11 comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. What is display size of Salora KC11?
A. Salora KC11 has display size of 1.8 in.
Q. Does Salora KC11 has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This phone comes with aspect ratio of 5:4.
Q. When was Salora KC11 launched?
A. The Salora KC11 was launched on October, 2014.
| Name | Salora KC11 |
| General | Dual Sim,1200 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,128 x 160 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio with Recording |