Realme released its Realme X50M 5G on April 23, 2020. The Cost of this mobile is Rs. 21999. The processor in Realme X50M 5G is Qualcomm 765G and it has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android v10 (Q). It has 48 MP Quad Rear Camera with LED flash along with 16 MP + 2 MP Dual Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 401 ppi Display PPI which is great in this price range. You can also get this model in 8GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.57 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 4200 mAh |
| Camera | 48 MP Quad |
Realme released its Realme X50M 5G on April 23, 2020. This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This phone has Android v10 (Q). This model comes with 4200 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This model weighs 202 g and measures 75.8 x 163.8 x 8.9 mm (height x width x thickness).
This phone comes with Color IPS LCD Screen and display resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.57 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 401 PPI (Pixels per inch).
This phone has 48 MP Quad Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP + 2 MP Dual Front Camera but without Flash. The camera also supports Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus.
Realme X50M 5G is powered by 2.4 GHz Octa Core Qualcomm 765G processor. There is 6 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is the battery size of this model?
A. This model comes with 4200 mAh Li-ion Battery.
Q. Does Realme X50M 5G has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of Realme X50M 5G?
A. Realme X50M 5G has screen to body ratio of ~ 90.4%.
Q. What is display resolution of this model?
A. Realme X50M 5G comes with display resolution of 1080 x 2400 pixels.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It features USB-C.
Q. When was Realme X50M 5G launched?
A. The Realme X50M 5G was launched on April 23, 2020.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Realme X50M 5G comes with Android v10 (Q).
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model has 30W Fast Charging.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this phone are 75.8 x 163.8 x 8.9 mm.
| Name | Realme X50M 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v10,Slim,Fast Charging,4200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.57 inches,1080 x 2400 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass ,Dual Punch Hole Display |
| Camera | 48 MP Quad Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,16 MP + 2 MP Dual Front Camera |
| Technical | Snapdragon 765G Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 256 GB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |