The Realme P4 5G (8GB RAM + 256GB) from Realme was launched on August 20, 2025. Price of this mobile is Rs. 23999. This Phone is powered by mediatek 7400 Ultra processor and this mobile has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Realme P4 5G (8GB RAM + 256GB) comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this mobile is 6.77 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 23999. This mobile is also available in 6GB+128GB and 8GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.77 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
The Realme P4 5G (8GB RAM + 256GB) from Realme was launched on August 20, 2025. This mobile is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.23999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 23999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 25499/- |
This model has Android 15. This phone has 7000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The phone weighs 185 g and measures 75.88 x 163.34 x 7.58 mm (height x width x thickness).
This mobile comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1080 x 2392 pixels. The phone has a screen size of 6.77 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 390 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Contrast Ratio: 5,000,000:1, 2500Hz Instantaneous Touch Sampling Rate, 3840Hz PWM Dimming.
There is 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera in Realme P4 5G (8GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, Cinematic, SLO-MO, Long Exposure, Dual-view video, TIME-LAPSE, HI-RES, Google Lens, PRO, Hypertext, Scan, TILT-SHIFT.




There is 2.6 GHz Octa Core mediatek 7400 Ultra processor running in Realme P4 5G (8GB RAM + 256GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile comes with 7000 mAh.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is the weight of Realme P4 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. This model weighs 185 g.
Q. What is usb type of this phone?
A. Realme P4 5G (8GB RAM + 256GB) has USB-C.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, Realme P4 5G (8GB RAM + 256GB) has best price of Rs.23999.
Q. Which processor powers Realme P4 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. It is powered by mediatek 7400 Ultra processor.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 20:9.
Q. Does Realme P4 5G (8GB RAM + 256GB) has fast charging?
A. Yes, This model comes with 80W Fast Charging.
Q. Does this model has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
| Name | Realme P4 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.77 inches,1080 x 2392 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 7400 Ultra Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |