On May 18, 2022, Realme launched Realme Narzo 50 5G (4GB RAM + 64GB). The Cost of this model is Rs. 15499. The processor in Realme Narzo 50 5G (4GB RAM + 64GB) is MediaTek 810 5G and this model has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. Realme Narzo 50 5G (4GB RAM + 64GB) comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 11. This model has 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this phone is 405 ppi Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 15499. You can also get this model in 4GB+128GB and 6GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.6 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple |
On May 18, 2022, Realme launched Realme Narzo 50 5G (4GB RAM + 64GB). This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 11299/- |
| Amazon | 95 | Rs. 14180/- |
This phone features Android 11. This phone has 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
It comes with Color IPS LCD Screen with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.6 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 405 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has COG Sealing Process.
This phone has 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Super Nightscape, Panoramic View, Expert, Timelapse, Portrait Mode, HDR, Ultra Macro, AI Scene Recognition, AI Beauty, Filters.




Realme Narzo 50 5G (4GB RAM + 64GB) is powered by 2.4 GHz Octa Core MediaTek 810 5G processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 20:9.
Q. When was Realme Narzo 50 5G (4GB RAM + 64GB) launched?
A. The Realme Narzo 50 5G (4GB RAM + 64GB) was launched on May 18, 2022.
Q. Which processor powers Realme Narzo 50 5G (4GB RAM + 64GB)?
A. The processor in this mobile is MediaTek 810 5G.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This model comes with display resolution of 1080 x 2400 pixels.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It has Android 11.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Does Realme Narzo 50 5G (4GB RAM + 64GB) has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Side fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile has 5000 mAh Li-Po Battery.
Q. What is usb type of Realme Narzo 50 5G (4GB RAM + 64GB)?
A. This phone comes with USB-C.
Q. What is display size of this mobile?
A. Realme Narzo 50 5G (4GB RAM + 64GB) comes with display size of 6.6 in.
| Name | Realme Narzo 50 5G (4GB RAM + 64GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v11,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.6 inches,1080 x 2400 pixels,90 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,16 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 810 5G Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |