Realme GT 4 comes with price of Rs. 54990. It is powered by Qualcomm 8 Gen3 processor. This mobile has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Realme GT 4 comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 14. This mobile has 200 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with Dual LED flash and 32 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 200 MP Camera which is best available in this price range. Along with this, this model also has 6.8 inches Display Size.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 4800 mAh |
| Camera | 200 MP + 8 MP + 2 MP Triple |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
It comes with Android 14. This mobile has 4800 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
Realme GT 4 comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1240 x 2772 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 447 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Screen Contrast: 6000000:1, HDR10+, 1200 nits (typ), 1100 nits (HBM), 2000 nits (peak), Color Saturation: DCI-P3 100%, Sunlight Screen Support.
There is 200 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera in Realme GT 4 with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports dual-tone , HDR, panorama.
There is 3.3 GHz Octa Core Qualcomm 8 Gen3 processor running in Realme GT 4. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is the battery size of this model?
A. This model has 4800 mAh Li-Po Battery.
Q. What is usb type of this phone?
A. This mobile has USB-C.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This mobile comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is display size of this model?
A. Realme GT 4 has display size of 6.8 in.
Q. What is display resolution of Realme GT 4?
A. It comes with display resolution of 1240 x 2772 pixels.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Realme GT 4 comes with Android 14.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. Realme GT 4 has screen to body ratio of ~ 90%.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
Q. Does Realme GT 4 has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | Realme GT 4 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v14,Fast Charging,4800 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1240 x 2772 pixels,165 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 8 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 8 Gen3 Chipset,3.3 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player |