The Realme C67 5G from Realme was launched on December 14, 2023. The Cost of this phone is Rs. 10989. Realme C67 5G is powered by Mediatek 6100 Plus processor. This phone has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 13. This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlights of this phone are 6.72 inches Display Size, 1080p Display Resolution and 7.89 mm Thickness which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 10989. This mobile is also available in 6GB+128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.72 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The Realme C67 5G from Realme was launched on December 14, 2023. Realme C67 5G is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 10989/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 11499/- |
| Croma | 80 | Rs. 11694/- |
This phone comes with Android 13. This mobile has 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 76 x 165.7 x 7.89 mm (height x width x thickness) and weighs 190 g.
Realme C67 5G comes with Color LCD Screen with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.72 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 388 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Screen Contrast: 1500:1, Maximum Brightness: 550nits(typ.)/ 680nits(HBM), Color Saturation: 96% NTSC, Supports Sunlight Screen.
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Realme C67 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports 50MP Mode, Night Mode, Street Mode, Photograph Mode, Portrait Mode, Professional Mode, Panorama Mode, Text Scanner.




There is 2.2 GHz Octa Core Mediatek 6100 Plus processor running in Realme C67 5G. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This mobile comes with Android 13.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Realme C67 5G has screen to body ratio of ~ 91.4%.
Q. What is usb type of Realme C67 5G?
A. It has USB-C.
Q. When was Realme C67 5G launched?
A. The Realme C67 5G was launched on December 14, 2023.
Q. Which processor powers Realme C67 5G?
A. It is powered by Mediatek 6100 Plus processor.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model has 33W superVOOC Charging.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
| Name | Realme C67 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v13,Ultra Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.72 inches,1080 x 2400 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 6100 Plus Chipset,2.2 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |