Realme 17T 5G comes with price of Rs. 34990. . Realme 17T 5G has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Realme 17T 5G comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 17. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 9000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
This phone features Android 17. This mobile has 9000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
It comes with Color LCD Screen (16.7 m Colors) with resolution of 720 x 1570 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 254 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Realme 17T 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash.
There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display size of this phone?
A. This model comes with display size of 6.8 in.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of Realme 17T 5G?
A. It comes with display resolution of 720 x 1570 pixels.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This mobile has USB-C.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. It has screen to body ratio of ~ 90.4%.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 65W.
Q. What is aspect ratio of Realme 17T 5G?
A. This mobile has aspect ratio of 20.06:9.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This phone has Android 17.
| Name | Realme 17T 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v17,Fast Charging,9000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,720 x 1570 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 60 fps FHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |