Peace Mini 3 comes with price of Rs. 3999. . This model has 3 GB RAM with 32 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 12. It has only 8 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 3 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 3999.
| Feature | Value |
| RAM | 3 GB |
|---|---|
| Display | 2.95 in |
| Internal Memory | 32 GB |
| Battery | 2000 mAh |
| Camera | 8 MP |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 3999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 4399/- |
It has Android 12. This phone comes with 2000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
This model comes with display resolution of 360 x 640 pixels. The phone has a screen size of 2.95 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 249 PPI (Pixels per inch).
There is 8 MP Rear Camera in Peace Mini 3.




There is 3 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display resolution of Peace Mini 3?
A. This mobile comes with display resolution of 360 x 640 pixels.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile has 2000 mAh.
Q. What is display size of this mobile?
A. This phone has display size of 2.95 in.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It has aspect ratio of 16:9.
Q. Does Peace Mini 3 support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Peace Mini 3 comes with Android 12.
| Name | Peace Mini 3 |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v12,2000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,2.95 inches,360 x 640 pixels |
| Camera | 8 MP Camera |
| Technical | Helio Chipset,1.3 GHz Processor,3 GB RAM,32 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player |