Peace Honor 20 comes with price of Rs. 7999. . Peace Honor 20 has 3 GB RAM with 32 GB Internal Memory. Peace Honor 20 comes with 4G & 3G connectivity. Peace Honor 20 runs on Android 12. This mobile has 8 MP Rear Camera without flash along with 5 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 7999. It is also available in 4GB+64GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 3 GB |
|---|---|
| Display | 4.5 in |
| Internal Memory | 32 GB |
| Battery | 2000 mAh |
| Camera | 8 MP |
Peace Honor 20 is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.7999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 7999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 5999/- |
This phone features Android 12. This phone has 2000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
It comes with display resolution of 412 x 960 pixels. The phone has a screen size of 4.5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 232 PPI (Pixels per inch).
There is 8 MP Rear Camera in Peace Honor 20. There is 5 MP Front Camera but without Flash.



There is 3 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 4.5 in.
Q. What is price of Peace Honor 20?
A. Currently, Peace Honor 20 has best price of Rs.7999.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 412 x 960 pixels.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It has Android 12.
Q. What is the battery size of Peace Honor 20?
A. This mobile comes with 2000 mAh.
| Name | Peace Honor 20 |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v12,2000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,4.5 inches,412 x 960 pixels |
| Camera | 8 MP Camera,5 MP Front Camera |
| Technical | Helio Chipset,1.3 MHz Processor,3 GB RAM,32 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player |