Peace Honor 20 (4GB RAM + 64GB) comes with price of Rs. 5999. . Peace Honor 20 (4GB RAM + 64GB) has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. Peace Honor 20 (4GB RAM + 64GB) comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 12. It has 8 MP Rear Camera without flash and 5 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 4 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 5999. You can also get this phone in 3GB+32GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 4.5 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 2000 mAh |
| Camera | 8 MP |
Peace Honor 20 (4GB RAM + 64GB) is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 5999/- |
This phone comes with Android 12. It comes with 2000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
Peace Honor 20 (4GB RAM + 64GB) comes with display resolution of 412 x 960 pixels. The phone has a screen size of 4.5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 232 PPI (Pixels per inch).
There is 8 MP Rear Camera in Peace Honor 20 (4GB RAM + 64GB). There is 5 MP Front Camera but without Flash.



There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It has Android 12.
Q. What is display size of this phone?
A. This mobile comes with display size of 4.5 in.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 412 x 960 pixels.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is the battery size of Peace Honor 20 (4GB RAM + 64GB)?
A. This phone comes with 2000 mAh.
| Name | Peace Honor 20 (4GB RAM + 64GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v12,2000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,4.5 inches,412 x 960 pixels |
| Camera | 8 MP Camera,5 MP Front Camera |
| Technical | Helio Chipset,1.3 MHz Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player |