On October 24, 2024, OPPO launched Oppo Find X8 5G. The Cost of this model is Rs. 59999. The processor in this phone is Mediatek 9400 and it has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. It has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 193 g Weight which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 59999. You can also get this phone in 16GB+512GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.59 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5630 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
On October 24, 2024, OPPO launched Oppo Find X8 5G. This model is currently available in stores like Amazon, Croma and Flipkart to purchase, with best price being Rs.59999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 59999/- |
| Croma | 80 | Rs. 60899/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 79999/- |
This mobile features Android 15. This phone has 5630 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 74.3 x 157.4 x 7.9 mm (height x width x thickness) and weighs 193 g.
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1256 x 2760 pixels. The phone has a screen size of 6.59 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 460 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Dolby Vision, Normal brightness: 800nits (Typical), HBM: 1600nits (Typical), Peak brightness: 4500nits (Typical, 1%APL), Nature mode: 100% DCI-P3, Pro mode: 100% DCI-P3, Vivid mode: 100% DCI-P3.
This mobile has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Laser AF, Hasselblad Color Calibration, Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, Cinematic, Slo-mo, Long exposure, Dual-view video, Time-lapse, Sticker, DOC SCANNER, XPAN, HI-RES, Master.




Oppo Find X8 5G is powered by 3.63 GHz Octa Core Mediatek 9400 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 5630 mAh.
Q. Which processor powers Oppo Find X8 5G?
A. This Phone is powered by Mediatek 9400 processor.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 80W Fast Charging.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This mobile has best price of Rs.59999.
Q. What is display resolution of Oppo Find X8 5G?
A. This model comes with display resolution of 1256 x 2760 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. Oppo Find X8 5G has display size of 6.59 in.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this phone are 74.3 x 157.4 x 7.9 mm.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This mobile has aspect ratio of 20:9.
| Name | Oppo Find X8 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,5630 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.59 inches,1256 x 2760 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 9400 Chipset,3.63 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |