The Oppo Find X8 Pro 5G from OPPO was launched on October 24, 2024. Price of this mobile is Rs. 86999. This Phone is powered by Mediatek 9400 processor and it has 16 GB RAM with 512 GB Internal Memory. Oppo Find X8 Pro 5G comes with 4G & 3G connectivity. Oppo Find X8 Pro 5G runs on Android 15. This model has 50 MP Quad Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 86999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 5910 mAh |
| Camera | 50 MP Quad |
The Oppo Find X8 Pro 5G from OPPO was launched on October 24, 2024. This mobile is currently available in stores like Croma and Flipkart to purchase, with best price being Rs.86999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 86999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 109899/- |
| Amazon | 95 | Rs. 89900/- |
This mobile has Android 15. This mobile has 5910 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano SIM). This model weighs 215 g and measures 76.7 x 162.3 x 8.24 mm (height x width x thickness).
This mobile comes with Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1264 x 2780 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Normal brightness: 800nits (Typical), HBM: 1600nits (Typical), Peak brightness: 4500nits (Typical), Nature mode: 100% DCI-P3, Pro mode: 100% DCI-P3, Vivid mode: 100% DCI-P3, Dolby Vision.
There is 50 MP Quad Rear Camera in Oppo Find X8 Pro 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Laser AF, Hasselblad Color Calibration, Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, Cinematic, Slo-mo, Long exposure, Dual-view video, Time-lapse, Sticker, DOC SCANNER, XPAN, HI-RES, Master.




There is 3.63 GHz Octa Core Mediatek 9400 processor running in Oppo Find X8 Pro 5G. There is 16 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display size of this model?
A. Oppo Find X8 Pro 5G has display size of 6.78 in.
Q. What are dimensions of Oppo Find X8 Pro 5G?
A. The dimensions of this phone are 76.7 x 162.3 x 8.24 mm.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model comes with 80W SUPERVOOC.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Oppo Find X8 Pro 5G comes with Android 15.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 92.8%.
Q. When was Oppo Find X8 Pro 5G launched?
A. The Oppo Find X8 Pro 5G was launched on October 24, 2024.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 1264 x 2780 pixels.
Q. What is the battery size of Oppo Find X8 Pro 5G?
A. This model comes with 5910 mAh.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | Oppo Find X8 Pro 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5910 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1264 x 2780 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Quad Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 9400 Chipset,3.63 GHz, Octa Core Processor,16 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |