The Oppo F31 Pro 5G from OPPO was launched on September 15, 2025. This mobile comes at a price of Rs. 27999. It is powered by mediatek 7300 Energy processor and this phone has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Oppo F31 Pro 5G comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 27999. You can also get this mobile in 8GB+256GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.57 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The Oppo F31 Pro 5G from OPPO was launched on September 15, 2025. This mobile is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.27999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 27999/- |
| Croma | 80 | Rs. 27999/- |
It has Android 15. It has 7000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. It weighs 191 g and measures 75 x 158.2 x 8 mm (height x width x thickness).
This model comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1080 x 2372 pixels. The phone has a screen size of 6.57 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 390 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Vivid mode: 100% DCI-P3, Natural mode: 100% sRGB.
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Oppo F31 Pro 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, SLO-MO, DUAL-VIEW VIDEO, TIME-LAPSE, STICKER, HI-RES, Underwater, PRO, DOC SCANNER.





There is 2.5 GHz Octa Core mediatek 7300 Energy processor running in Oppo F31 Pro 5G. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is price of Oppo F31 Pro 5G?
A. Currently, This model has best price of Rs.27999.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model has 80W SuperVOOC.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This model has Android 15.
Q. Does Oppo F31 Pro 5G has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 191 g.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model has 7000 mAh.
Q. When was Oppo F31 Pro 5G launched?
A. On September 15, 2025, Oppo F31 Pro 5G was launched.
Q. Which processor powers Oppo F31 Pro 5G?
A. Oppo F31 Pro 5G is powered by mediatek 7300 Energy processor.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. Oppo F31 Pro 5G has screen to body ratio of ~ 93%.
| Name | Oppo F31 Pro 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.57 inches,1080 x 2372 pixels,120 Hz,DT-Star D+,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7300 Energy Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |