The Oppo F31 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) from OPPO was launched on September 15, 2025. This model comes at a price of Rs. 29999. It is powered by mediatek 7300 Energy processor and this mobile has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. Oppo F31 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) runs on Android 15. This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 29999. You can also get this model in 8GB+128GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.57 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The Oppo F31 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) from OPPO was launched on September 15, 2025. This model is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.29999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 29999/- |
| Croma | 80 | Rs. 29999/- |
This model features Android 15. This mobile has 7000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This model weighs 191 g and measures 75 x 158.2 x 8 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1080 x 2372 pixels. The phone has a screen size of 6.57 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 390 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Vivid mode: 100% DCI-P3, Natural mode: 100% sRGB.
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Oppo F31 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, SLO-MO, DUAL-VIEW VIDEO, TIME-LAPSE, STICKER, HI-RES, Underwater, PRO, DOC SCANNER.





There is 2.5 GHz Octa Core mediatek 7300 Energy processor running in Oppo F31 Pro 5G (8GB RAM + 256GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This mobile weighs 191 g.
Q. What is the battery size of Oppo F31 Pro 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. This phone comes with 7000 mAh.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, This phone has best price of Rs.29999.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This mobile comes with Android 15.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this mobile are 75 x 158.2 x 8 mm.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This model features USB-C.
Q. Which processor powers Oppo F31 Pro 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. It is powered by mediatek 7300 Energy processor.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
| Name | Oppo F31 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.57 inches,1080 x 2372 pixels,120 Hz,DT-Star D+,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7300 Energy Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |