OPPO released its Oppo F31 5G on September 15, 2025. Price of this mobile is Rs. 26999. This Phone is powered by Mediatek 6300 processor. Oppo F31 5G has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Oppo F31 5G comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 26999. This mobile is also available in 8GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.57 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
OPPO released its Oppo F31 5G on September 15, 2025. This phone is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.26999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 26999/- |
| Croma | 80 | Rs. 26999/- |
This mobile has Android 15. This phone comes with 7000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
This mobile comes with Color AMOLED Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2412 pixels. The phone has a screen size of 6.57 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 402 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Oppo F31 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash.





There is 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor running in Oppo F31 5G. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is price of Oppo F31 5G?
A. Currently, Oppo F31 5G has best price of Rs.26999.
Q. What is usb type of this model?
A. Oppo F31 5G comes with USB-C.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Oppo F31 5G has Android 15.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 6.57 in.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Oppo F31 5G comes with display resolution of 1080 x 2412 pixels.
Q. Which processor powers Oppo F31 5G?
A. Oppo F31 5G is powered by Mediatek 6300 processor.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. Oppo F31 5G has screen to body ratio of ~ 92.2%.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 80W SUPERVOOC Charging.
| Name | Oppo F31 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.57 inches,1080 x 2412 pixels,120 Hz,AGC DT-Star D+,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid) |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |