On March 20, 2025, OPPO launched Oppo F29 Pro (12GB RAM + 256GB). The Cost of this mobile is Rs. 36999. The processor in Oppo F29 Pro (12GB RAM + 256GB) is Mediatek 7300. This model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Oppo F29 Pro (12GB RAM + 256GB) comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 14. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 36999. This mobile is also available in 8GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
On March 20, 2025, OPPO launched Oppo F29 Pro (12GB RAM + 256GB). This phone is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.36999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 36999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 27999/- |
| Croma | 80 | Rs. 27999/- |
This phone has Android 14. This phone has 6000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This mobile weighs 180 g and measures 74.9 x 161.5 x 7.6 mm (height x width x thickness).
This phone comes with Color AMOLED Screen with resolution of 1080 x 2412 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 394 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Normal brightness: 600nits (Typical) HBM: 1200nits (Typica). Vivid mode: 100% DCI-P3, Natural mode: 100% sRGB.
This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, PRO, Panorama, Slo-mo, Dual-view video, Time-lapse, Sticker, HI-RES.





Oppo F29 Pro (12GB RAM + 256GB) is powered by 2.5 GHz Octa Core Mediatek 7300 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is usb type of this model?
A. This model comes with USB-C.
Q. What is price of Oppo F29 Pro (12GB RAM + 256GB)?
A. Currently, Oppo F29 Pro (12GB RAM + 256GB) has best price of Rs.36999.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is the weight of this phone?
A. This mobile weighs 180 g.
Q. Which processor powers Oppo F29 Pro (12GB RAM + 256GB)?
A. This Phone is powered by Mediatek 7300 processor.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This phone has aspect ratio of 20:9.
Q. What is display size of this phone?
A. This mobile has display size of 6.7 in.
Q. What is display resolution of this phone?
A. Oppo F29 Pro (12GB RAM + 256GB) comes with display resolution of 1080 x 2412 pixels.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Oppo F29 Pro (12GB RAM + 256GB) has Android 14.
| Name | Oppo F29 Pro (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v14,Ultra Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2412 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7300 Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |