Onida G9 comes with price of Rs. 1400. This model has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1400.
| Feature | Value |
| Display | 2 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1400/- |
This model comes with 1800 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This mobile measures 49.5 x 115 x 14.65 mm (height x width x thickness).
It comes with Color TFT Screen (65K colors Colors) and display resolution of 176 x 220 pixels. The phone has a screen size of 2 in. It has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Onida G9.





Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this model are 49.5 x 115 x 14.65 mm.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. This mobile has aspect ratio of 5:4.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone has 1800 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This model comes with display resolution of 176 x 220 pixels.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 2 in.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
| Name | Onida G9 |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 2 inches,176 x 220 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |