The Nokia X2-01 from Nokia was launched on November, 2010. This model comes at a price of Rs. 3510. . This model has 64 MB RAM with 55 MB Internal Memory. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 3510.
| Feature | Value |
| RAM | 64 MB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 55 MB |
| Battery | 1020 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
The Nokia X2-01 from Nokia was launched on November, 2010. This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 3510/- |
It comes with 1020 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Single Sim. The dimensions of the phone are 59.8 x 119.4 x 14.3 mm (height x width x thickness) and weighs 107 g.
It comes with Color TFT Screen (256K colors Colors) with resolution of 320 x 240 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Nokia X2-01.





There is 64 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 55 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth & Hotspot.
Q. When was Nokia X2-01 launched?
A. On November, 2010, Nokia X2-01 was launched.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of Nokia X2-01?
A. This model comes with display resolution of 320 x 240 pixels.
Q. What is the battery size of this model?
A. This phone has 1020 mAh Li-ion Battery.
Q. What is usb type of Nokia X2-01?
A. Nokia X2-01 has microUSB.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 107 g.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Nokia X2-01 are 59.8 x 119.4 x 14.3 mm.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. This mobile has aspect ratio of 4:3.
Q. What is display size of this phone?
A. Nokia X2-01 has display size of 2.4 in.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
| Name | Nokia X2-01 |
| General | Single Sim,Qwerty,1020 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,320 x 240 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera,176 x 144 px @ 15 fps, Video Recording |
| Technical | 64 MB RAM,55 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |