MSI GT83 8RG-007IN Laptop comes with price of Rs. 219890. The screen size of this MSI laptop is 18.4 in and it comes with Windows Operating System installed. MSI GT83 8RG-007IN Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i7-8850H processor with NVIDIA Geforce GTX 1080 Graphics Card. this model has 1 TB HDD and 512 GB SSD. There is 32 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 32 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, this laptop also packs some more great features like 18.4 in Display Size and 8 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 219890.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 18.4 in |
| Processor | Intel Core i7-8850H |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce GTX 1080 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 219890/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 399990/- |
This model is meant for Gaming,Performance. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 8 cell battery. This laptop weighs 5.5 kg. This laptop comes with 2 years warranty.
This model comes with Full HD LED Backlit Wideview IPS Display with NVIDIA G-Sync Support. The laptop has a screen size of 18.4 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 120 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This MSI laptop also has Full HD LED IPS Display.
This Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i7-8850H processor which is clocked at and has 9 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA Geforce GTX 1080 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.



There is 1 TB HDD Space available in this laptop. Along with this, It also comes with 512 GB SSD. There is 32 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 5 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of MSI GT83 8RG-007IN Laptop?
A. MSI GT83 8RG-007IN Laptop comes with 1 TB HDD and 512 GB SSD.
Q. How much RAM MSI GT83 8RG-007IN Laptop has?
A. MSI GT83 8RG-007IN Laptop comes with DDR4 32 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. MSI GT83 8RG-007IN Laptop has display size of 18.4 in.
Q. Does MSI GT83 8RG-007IN Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 5.5 kg.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. MSI GT83 8RG-007IN Laptop comes with 2 years warranty.
Q. What is display resolution of this model?
A. MSI GT83 8RG-007IN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display type of this laptop?
A. This model comes with Full HD LED Backlit Wideview IPS Display with NVIDIA G-Sync Support display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by NVIDIA Geforce GTX 1080 GPU.
| Name | MSI GT83 8RG-007IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming, Performance,Heavy Weight,2 Year Warranty |
| Display | 18.4 inches,1920 x 1080 pixels,~ 120 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Hexa Core, 12 Threads,9 MB Cache,8 GB, NVIDIA Geforce GTX 1080 |
| Memory | 32 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,5 x USB 3.0,HDMI,VGA,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Quad Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,8 Cell Battery |