On January 25, 2023, Motorola launched Motorola Moto G23. The Cost of this phone is Rs. 19999. The processor in Motorola Moto G23 is MediaTek G85. This mobile has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 13. This mobile has 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera with Screen.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.5 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple |
On January 25, 2023, Motorola launched Motorola Moto G23. This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This phone comes with Android 13. This model has 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. This model weighs 184.25 g and measures 74.66 x 162.7 x 8.19 mm (height x width x thickness).
Motorola Moto G23 comes with Color LCD Screen (16M Colors) with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 268 PPI (Pixels per inch). This Motorola phone also has 400 nits Brightness.
This phone has 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Dual Capture, Night Vision, Portrait, Live Filter, Panorama, Pro Mode Artificial intelligence: Auto Smile Capture, Google Lens integration Other features: RAW photo output, HDR, Timer, Burst shot, Assistive Grid, Leveller, Watermark, Barcode scan.




Motorola Moto G23 is powered by 2 GHz Octa Core MediaTek G85 processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. When was Motorola Moto G23 launched?
A. The Motorola Moto G23 was launched on January 25, 2023.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This model comes with 5000 mAh Li-Po Battery.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is usb type of this model?
A. This phone comes with USB-C.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Motorola Moto G23 comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 6.5 in.
Q. What is screen to body ratio of Motorola Moto G23?
A. This model has screen to body ratio of ~ 89.47%.
Q. Which operating system Motorola Moto G23 comes with?
A. It comes with Android 13.
Q. Which processor powers Motorola Moto G23?
A. It is powered by MediaTek G85 processor.
| Name | Motorola Moto G23 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v13,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.5 inches,720 x 1600 pixels,90 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,16 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Helio G85 Chipset,2 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 512 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |