The Micromax Bolt X321 from Micromax was launched on April, 2013. Price of this mobile is Rs. 1702. This mobile has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 2.8 inches Display Size which is best available in this price range. Along with this, this phone also comes with 8.9 mm Thickness. You can buy this product at Flipkart for Rs. 1702.
| Feature | Value |
| Display | 2.8 in |
|---|---|
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
The Micromax Bolt X321 from Micromax was launched on April, 2013. This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1702/- |
| Amazon | 95 | Rs. 2050/- |
This mobile comes with 1000 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This Phone weighs 98 g and measures 56 x 127.8 x 8.9 mm (height x width x thickness).
This mobile comes with Color TFT Screen (256K colors Colors) and display resolution of 320 x 240 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in. It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Micromax Bolt X321.
Among other things it has Bluetooth & Hotspot.
Q. What is the battery size of Micromax Bolt X321?
A. This model has 1000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This mobile weighs 98 g.
Q. What is aspect ratio of Micromax Bolt X321?
A. Micromax Bolt X321 comes with aspect ratio of 4:3.
Q. When was Micromax Bolt X321 launched?
A. The Micromax Bolt X321 was launched on April, 2013.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Micromax Bolt X321 comes with display resolution of 320 x 240 pixels.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this mobile are 56 x 127.8 x 8.9 mm.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display size of this phone?
A. It comes with display size of 2.8 in.
| Name | Micromax Bolt X321 |
| General | Dual Sim,Slim,1000 mAh Battery |
| Display | 2.8 inches,320 x 240 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera,Video Recording |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio |