The LG Q9 from LG was launched on January, 2018. This phone comes at a price of Rs. 20990. It is powered by Qualcomm 821 processor. LG Q9 has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android v8.1 (Oreo). This mobile has 16 MP Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this model are 1440p Display Resolution and 414 ppi Display PPI which are great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.1 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 3000 mAh |
| Camera | 16 MP |
The LG Q9 from LG was launched on January, 2018. This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future.
This model comes with Android v8.1 (Oreo). It has 3000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 71.9 x 153.2 x 7.9 mm (height x width x thickness) and weighs 159 g.
LG Q9 comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) with resolution of 3120 x 1440 pixels. The phone has a screen size of 6.1 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 414 PPI (Pixels per inch). This LG phone also has Always on display.
There is 16 MP Rear Camera in LG Q9 with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus.
There is 2.15 GHz Quad Core Qualcomm 821 processor running in LG Q9. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. When was LG Q9 launched?
A. On January, 2018, LG Q9 was launched.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. LG Q9 comes with Android v8.1 (Oreo).
Q. What is the battery size of LG Q9?
A. It has 3000 mAh Li-Po Battery.
Q. What is display size of this phone?
A. This phone comes with display size of 6.1 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 159 g.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This mobile comes with display resolution of 3120 x 1440 pixels.
Q. Which processor powers LG Q9?
A. The processor in this model is Qualcomm 821.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this mobile are 71.9 x 153.2 x 7.9 mm.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It has aspect ratio of 19.5:9.
| Name | LG Q9 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v8.1 (Oreo),Ultra Slim,Fast Charging,3000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.1 inches,3120 x 1440 pixels,Small Notch Display |
| Camera | 16 MP Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 821 Chipset,2.15 GHz, Quad Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 512 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Rear Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Water Proof,Dust Resistant |