LG released its LG L30 on June, 2014. Price of this model is Rs. 4999. This Phone is powered by Mediatek MT6572M processor and this mobile has 512 MB RAM with 4 GB Internal Memory. This phone runs on Android 4.4.2. This phone has only 2 MP Rear Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Display | 3.2 in |
| Internal Memory | 4 GB |
| Battery | 1540 mAh |
| Camera | 2 MP |
LG released its LG L30 on June, 2014. This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future.
This model features Android 4.4.2. This phone has 1540 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Single Sim. This model measures 64.5 x 105.6 x 13 mm (height x width x thickness).
It comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 3.2 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 125 PPI (Pixels per inch).
There is 2 MP Rear Camera in LG L30. The camera also supports Geo tagging.
There is 1 GHz Dual Core Mediatek MT6572M processor running in LG L30. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 512 MB RAM. The phone comes with 4 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does LG L30 has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile has 1540 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This model comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is usb type of LG L30?
A. It features microUSB.
Q. What is display size of LG L30?
A. This mobile comes with display size of 3.2 in.
Q. When was LG L30 launched?
A. On June, 2014, LG L30 was launched.
Q. Which processor powers LG L30?
A. This Phone is powered by Mediatek MT6572M processor.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It has aspect ratio of 4:3.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 64.5 x 105.6 x 13 mm.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
| Name | LG L30 |
| General | Single Sim,Android v4.4.2 (KitKat),1540 mAh Battery |
| Display | Touch,3.2 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 2 MP Camera,704 x 480 px, Video Recording |
| Technical | Helio MT6572M Chipset,1 GHz, Dual Core Processor,512 MB RAM,4 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | 3G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |