Lenovo ThinkPad E14 21M3008SIG Laptop comes with price of Rs. 95399. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with DOS Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen AMD Ryzen 5 with AMD Graphics Graphics Card. Lenovo ThinkPad E14 21M3008SIG Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 95399.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Graphics |
Lenovo ThinkPad E14 21M3008SIG Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.95399. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 95399/- |
It is meant for Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is DOS . The laptop weighs 1.42 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 45% NTSC, 60Hz, DBEF5.
Lenovo ThinkPad E14 21M3008SIG Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor Along with this, Lenovo ThinkPad E14 21M3008SIG Laptop comes with AMD Graphics GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in Lenovo ThinkPad E14 21M3008SIG Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.42 kg.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21M3008SIG Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Lenovo ThinkPad E14 21M3008SIG Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Ryzen 5 7th Gen processor.
Q. Which GPU powers Lenovo ThinkPad E14 21M3008SIG Laptop?
A. Lenovo ThinkPad E14 21M3008SIG Laptop is powered by AMD Graphics GPU.
Q. What kind of display this laptop has?
A. Lenovo ThinkPad E14 21M3008SIG Laptop comes with IPS display.
Q. What is display resolution of Lenovo ThinkPad E14 21M3008SIG Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 162 PPI.
| Name | Lenovo ThinkPad E14 21M3008SIG Laptop |
| General | OS: DOS,Business, Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Graphics |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |