Lava will launch its Lava Bold N2 5G on June 03, 2026 (Expected). Expected price of this phone is Rs. 12990. . This mobile has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. It has 13 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 5 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this mobile is 6.75 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 12990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 13 MP Dual |
Lava will launch its Lava Bold N2 5G on June 03, 2026 (Expected). Lava Bold N2 5G will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.12990. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This model has 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
Lava Bold N2 5G comes with Color IPS Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch).
There is 13 MP Dual Rear Camera in Lava Bold N2 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Portrait, Slow Motion, Timelapse, Refocus, Audio Note, Motion Photo, Beauty, HDR, Night, AI,Panorama, Filters, QR Scanning.
There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. When is Lava Bold N2 5G going to be launched?
A. The Lava Bold N2 5G is going to be launched on June 03, 2026 (Expected).
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has Side fingerprint sensor.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Lava Bold N2 5G has aspect ratio of 20:9.
Q. What is usb type of this model?
A. Lava Bold N2 5G has USB-C.
Q. Does Lava Bold N2 5G has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It has 5000 mAh Li-Po Battery.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Lava Bold N2 5G has screen to body ratio of ~ 85.5%.
Q. Does Lava Bold N2 5G has fast charging?
A. Yes, This phone has 10W.
| Name | Lava Bold N2 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android 16 Go,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1600 pixels,90 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 256 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |