On April 09, 2026, Ai+ launched Ai+ Nova 2. Price of this model is Rs. 12999. The processor in this mobile is Unisoc T8200 and this model has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This phone has 50 MP Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 6.74 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 12999. You can also get this model in 6GB+128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.74 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP |
On April 09, 2026, Ai+ launched Ai+ Nova 2.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 12999/- |
This mobile features Android 16. This mobile has 6000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
It comes with Color IPS Screen with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.74 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 50 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Film, Slow Motion, Timelapse, UHD, Gif, Beauty, HDR, Night, Portrait, AI, Pro, Panorama, Filters, Intelligent Scanning.





Ai+ Nova 2 is powered by 2.3 GHz Octa Core Unisoc T8200 processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display size of this phone?
A. This phone has display size of 6.74 in.
Q. Does Ai+ Nova 2 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile has 6000 mAh.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. It has screen to body ratio of ~ 81.3%.
Q. What is display resolution of this model?
A. This phone comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. When was Ai+ Nova 2 launched?
A. The Ai+ Nova 2 was launched on April 09, 2026.
Q. Does Ai+ Nova 2 has fast charging?
A. Yes, This phone has 18W.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Ai+ Nova 2 comes with Android 16.
| Name | Ai+ Nova 2 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.74 inches,720 x 1600 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Unisoc T8200 Chipset,2.3 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |