Lava released its Lava Bold N2 on March 03, 2026. The Cost of this phone is Rs. 7999. The processor in Lava Bold N2 is UNISOC 9863a and this model has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile has 13 MP Dual Rear Camera with LED flash and 5 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this phone is 6.75 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 7999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 13 MP Dual |
Lava released its Lava Bold N2 on March 03, 2026. Lava Bold N2 is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.7999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 7999/- |
This phone has 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 76.1 x 164.96 x 8.5 mm (height x width x thickness) and weighs 193.7 g.
Lava Bold N2 comes with Color IPS Screen (16M Colors) with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch).
This phone has 13 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Portrait, Slow Motion, Timelapse, Refocus, Audio Note, Motion Photo, Beauty, HDR, Night, AI,Panorama, Filters, QR Scanning.



Lava Bold N2 is powered by Octa Core UNISOC 9863a processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is screen to body ratio of Lava Bold N2?
A. Lava Bold N2 has screen to body ratio of ~ 85.5%.
Q. Does Lava Bold N2 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Lava Bold N2 are 76.1 x 164.96 x 8.5 mm.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 10W.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
Q. What is display resolution of this model?
A. Lava Bold N2 comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, Lava Bold N2 has best price of Rs.7999.
Q. What is display size of Lava Bold N2?
A. Lava Bold N2 comes with display size of 6.75 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 193.7 g.
Q. Which processor powers Lava Bold N2?
A. The processor in Lava Bold N2 is UNISOC 9863a.
| Name | Lava Bold N2 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android 15 Go,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1600 pixels,90 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | UNISOC 9863a Chipset,Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 256 GB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |