Poco released its POCO C81x on April 23, 2026. Price of this model is Rs. 9999. The processor in this mobile is Unisoc T7250 and this phone has 3 GB RAM with 64 GB Internal Memory. POCO C81x comes with 4G & 3G connectivity. POCO C81x runs on Android 15. This mobile has 13 MP Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 6.88 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 9999.
| Feature | Value |
| RAM | 3 GB |
|---|---|
| Display | 6.88 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5200 mAh |
| Camera | 13 MP |
Poco released its POCO C81x on April 23, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 9999/- |
This mobile features Android 15. It comes with 5200 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 77.8 x 171.79 x 8.26 mm (height x width x thickness) and weighs 193 g.
It comes with Color LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1640 pixels. The phone has a screen size of 6.88 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 262 PPI (Pixels per inch). This Poco phone also has TÜV Certfied Low Blue Light (Software Solution), TÜV Certfied Circadian Friendly, TÜV Certfied Flicker Free.
This mobile has 13 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, Potriat, Timer, Watermark, Night Mode, Time Lapse, Audio Shutter, Palm Shutter.
POCO C81x is powered by 1.8 GHz Octa Core Unisoc T7250 processor. There is 3 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. This mobile has screen to body ratio of ~ 84.1%.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. POCO C81x comes with display resolution of 720 x 1640 pixels.
Q. Which processor powers POCO C81x?
A. The processor in it is Unisoc T7250.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 193 g.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. Does POCO C81x has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It has aspect ratio of 20.5:9.
Q. What is the battery size of POCO C81x?
A. It comes with 5200 mAh Li-Po Battery.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This phone has Android 15.
| Name | POCO C81x |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.88 inches,720 x 1640 pixels,120 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Unisoc T7250 Chipset,1.8 GHz, Octa Core Processor,3 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio with Recording,Dust Resistant |