On July 17, 2025, Ai+ launched Ai+ Pulse. Price of this model is Rs. 7999. The processor in this mobile is Unisoc T615 and it has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. It has 50 MP Rear Camera with LED flash and 5 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this mobile is 6.75 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 7999. You can also get this phone in 6GB+128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP |
On July 17, 2025, Ai+ launched Ai+ Pulse. This model is currently available in stores like Flipkart and Amazon to purchase, with best price being Rs.7999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 7999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 8799/- |
This mobile features Android 15. This mobile has 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 77.37 x 167.35 x 8.5 mm (height x width x thickness) and weighs 193 g.
It comes with display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch). This Ai+ phone also has Vertical Polarised, Full Lamination, Incell Touch Panel, 2D Glass, Oleophobic Coating.
This mobile has 50 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera with Screen Flash.





Ai+ Pulse is powered by 1.8 GHz Octa Core Unisoc T615 processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. When was Ai+ Pulse launched?
A. The Ai+ Pulse was launched on July 17, 2025.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 6.75 in.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 193 g.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. This mobile comes with screen to body ratio of ~ 81.3%.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 5000 mAh Li-Po Battery.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model has 10W.
Q. Which operating system Ai+ Pulse comes with?
A. It comes with Android 15.
Q. Does Ai+ Pulse has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.7999.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
| Name | Ai+ Pulse |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1600 pixels,90 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Unisoc T615 Chipset,1.8 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |